دوشنبه ١ مهر ١٣٩٨

ورود کاربران

 
 
فراموشی رمز عبور | ثبت نام

چگونه رياضي و آمار بخوانيم ويرايش جديد


 

داوطلبان عزیز

با سلام

هدف از این نوشتار تسهیل خواندن درس ریاضی و آمار برای شما داوطلب سخت کوش می باشد. لذا از شما دوست عزیز خواهشمندم که قدری وقت گرانبهای خود را به خواندن آن اختصاص دهید. امید است که مفید واقع شود.

در ابتدا باید به این نکته بسیار مهم اشاره کرد که ریاضی و آمار از دروس بسیار مهم و رتبه ساز رشته حسابداری است که از بالاترین ضریب یعنی 3 برخوردار می­باشد. غالباً برخورد دانشجویان با این درس، مکمل درنظر گرفتن آن با درس زبان می باشد که در این خصوص در فایل « چگونه زبان بخوانیم- ویرایش جدید» به طور کامل بحث شده است.

در ادامه به سه مبحث مهم می­پردازم: منابع پیشنهادی، نحوه مطالعه، اولویت رئوس مطالب.

منابع پیشنهادی:  

ریاضی

بر اساس  نظرات رتبه­های برتر، دو منبع زیر پیشنهاد می­گردد:

داوطلبان با دیپلم ریاضی و تجربی:

 • ریاضیات عمومی: امید محمودیان؛ انتشارات نگاه دانش؛ یا
 • ریاضیات ( کاربرد آن در مدیریت و حسابداری): هادی رنجبران؛ انتشارات اثبات

داوطلبان با دیپلم انسانی:

ریاضی مسعود آقاسی مخصوص رشته های مهندسی انتشارات نگاه دانش( این کتاب از آن جاییکه تستها را به راحت، متوسط و سخت طبقه بندی کرده است برای این دست از داوطلبان آسانتر و قابل درک تر می باشد)

نکته ای که باید در نظر داشت دانشجوياني که اين کتاب را به عنوان منبع درسي خود انتخاب مي کنند بايد بدانند که موضوعاتي که مي بايست براي رياضي کنکور حسابداري مطالعه کنند شامل: مجموعه ها، بسط دو جمله اي، تابع، حدو پيوستگي، مشتق؛ انتگرال، ماتريس، توابع چند متغيره، کاربرد رياضيات میدباشد، هم چنين فصل خط و صفحه و دنباله و سري نيز از اهميت پاييني برخوردار ميباشند. لذا مي بايست کتاب مورد نظر را به طور مکمل با کتاب رنجبران مطالعه کنند تا همه مطالب پوشش داده شود. البته داوطلبان با دیپلم انسانی نیز می توانند از کتب پیشنهادی برای داوطلبان با دیپلم ریاضی و تجربی نیز استفاده کنند.  

آمار

داوطلبان با دیپلم ریاضی و تجربی:

آمار و احتمال و کاربرد آن در مدیریت و حسابداری: هادی رنجبران، انتشارات اثبات

داوطلبان با دیپلم انسانی:

کتاب آمار و احتمال: محسن طورانی انتشارات پارسه 4 فصل اول

·        نکته: مطالعه 4 فصل اول کتاب فوق برای مباحث آمار 1 که مشتمل بر مباحث آمار توصیفی، مبادی احتمال، توابع احتمال گسسته و پیوسته، توزیع نرمال ( به عبارت دیگر مباحث فصل اول آمار و کاربرد آن در مدیریت؛ دکتر عادل آذر و دکتر منصور مومنی) را کاملا پوشش می­دهد اما به منظور مطالعه مطالبی در مورد آمار 2 که گاها 3 تا 4 تست در کنکور ارائه می شود لازم است که کتاب آمار و احتمال و کاربرد آن در مدیریت و حسابداری هادی رنجبران مطالعه شود. ( این مباحث مشتمل بر تخمین آماری، نمونه گیری و توزیع­های نمونه­گیری، آزمون فرض آماری، رگرسیون خطی ساده و هم بستگی می­باشد.)

نحوه مطالعه:

همانطور که شما عزیزان می­ دانید یادگیری، مرور و تست زنی از جوانب مطالعه صحیح و مناسب برای کنکور می­باشد. لذا بهتر است بگوییم که باید با سه دیدگاه به مطالعه این درس پرداخت. در وهله نخست باید درس ریاضی و آمار را به خوبی فراگرفت. ابزاهای مناسب برای یادگیری این درس شامل کلاس های کنکور و مطالعه منابع پیشنهادی فوق می باشد. تاکید من براین است که دانشجویانی که به هر دلیلی در یادگیری این درس مشکل دارند، فصل تابستان را به یادگیری اختصاص دهند. به عبارت دیگر دانشجو می بایست در تابستان وقت خود را به کلاس رفتن ( در صورت تمایل و نیاز) اختصاص دهد. لذا دوستانی که به کلاس های آموزشی می روند باید در نظر داشته باشند که همراه کلاس­ها، موارد ارائه شده، مطالعه و خلاصه برداری شود و تست های لازمه نیز مطالعه گردد. آنهایی که به کلاس نمی روند نیز سعی کنند که هر منبعی که به آنها کمک می کند تا خوب یاد بگیرند را به تعداد دفعات لازمه برای یادگیری مطالعه کرده و خلاصه برداری کنند و تا حدی نیز تست بزنند. از مهر ماه تا زمان کنکور نیز باید به مرور و تست زنی پرداخت.  

برای یادگیری این درس شما نباید مطالب را حفظ کنید بلکه باید مطالب را درک کنید. برای درک صحیح این درس مراحل ذیل را بپیمایید:

1.       شرح درس را با دقت خوانده و نکات مهم را مشخص نمایید.

2.       تمرین شرح داده شده پس از هر شرح درس را مطالعه کنید: برای این کار ابتدا سعی کنید که با توجه به آنچه که فراگرفته اید حتی نادرست تمرین را خودتان شخصاً حل کنید، سپس به راه حل توجه کرده و اشکالات حل خود را دریابید. پس از مجدداً تمرین را حل نمایید.

3.       پس از خواندن هر فصل یا هر نیم فصل تست های مربوطه در همان روز یا نهایتا با فاصله یک روز مطالعه شود: برای این کار نیز مانند مرحله قبل سعی کنید هر تست را خودتان حل کنید. هر چه قدر که می خواهید وقت صرف کنید، هر چه قدر که میخواهید به مطلب برگردید و از روی تمرین یا نکات مطرح شده تست مورد نظر را حل کنید اما به جواب نهایی نگاه نکنید. هر زمان که احساس کردید وقت گذاشتن بیشتر، شما را به نتیجه نهایی نمی رساند، جواب نهایی تست را مطالعه کرده و آن را مجدد برای خود حل نمایید.  

یک نکته بسیار حائز اهمیت این است که مسائل و تستهایی که مطالعه می کنید به سه دسته تقسیم می­شوند:

 •      تستها و مسائلی که آسان هستند و برای بار اول بدون نگاه کردن به پاسخ تشریحی قادر به حل آن خواهید بود،
 •      تستها و مسائلی که نکات جالب توجهی دارند و شما به دلیل حضور ذهن و مطالعه دقیق توانسته اید در همان بار اول آن را حل کنید
 •      تستها و مسائلی که دشوار هستند و شما بدون مطالعه پاسخ تشریحی قادر به حل آن نبوده اید.

پیشنهاد می شود که هر یک از تستها و مسائل دسته دوم و سوم را با علامتی خاص مشخص نمایید. این علامت گذاری به شما کمک می کند که در هنگام مرور مطالب ابتدا تست های دشوار و سپس تست های دارای نکات جالب مورد مطالعه قرار گیرد. لازم به ذکر است که این روش را می توان در مورد تست­های دروس توصیفی نیز به کار برید.

جهت مرور و تست زنی می توان دو راهکار پیش گرفت:

1.       برای آن دست از مطالبی که گمان می کنید آن ها را به خاطر دارید، بدون مرور مطلب به سراغ تست زدن بروید.

2.       برای آن دست از مطالب که هیچ چیز به خاطر نمی آورید ابتدا به صورت کلی مطالب به خصوص نکات مهم و مشخص شده را مطالعه کرده و پس از آن تست زدن بروید.

اولویت رئوس مطالب:

این اولویت بندی تنها با توجه به تست­های کنکورهای گذشته و نظر شخصی اینجانب صورت گرفته است و به دوستانی که وقت کمتری برای مطالعه دارند پیشنهاد می­گردد. هم چنین از دوستانی که به کلاس­های کنکور می­روند پیشنهاد می­گردد این بخش را نادیده گرفته و طبق برنامه کلاسی مطالعه خود را انجام دهند.

ریاضی

 • مشتق
 • توابع چند متغیره
 • تابع
 • حدو پیوستگی
 • انتگرال
 • ماتریس و دترمینان
 • سایر مطالب

آمار

 • آمار توصیفی ( شاخص های مرکزی و پراکندگی)
 • توزیع های احتمال گسسته و پیوسته
 • آنالیز ترکیبی و احتمال
 • متغیر تصادفی و تابع احتمال
 • سایر مطالب

و همواره به خاطر داشته باشید:

انسان برای پیروزی آفریده شده است، او را میتوان نابود کرد ولی نمیتوان شکست داد.

موفق و پیروز باشید

عالمه یزدانیان

 

 

 

Copyright © 2012: SanjeshServ.ir , all rights reserved
This website was optimized for display sizes 1024 by 768 pixles and up